Magenta’s MAXIMO product range from Magenta EV Charging Solutions is a series of DC fast chargers that are designed for commercial and public use. The chargers are available in a variety of power ratings, from 50kW to 350kW, and can be configured to charge up to four vehicles simultaneously. The Maximo chargers are also equipped with a variety of features that make them ideal for use in high-traffic areas, such as RFID card readers and payment terminals.
Benefits
Key Benefits
KEY
Delivers up to 350kW power, charges EVs in as little as 20 minutes

Configurable for charging up to four vehicles simultaneously in high-traffic areas

Built for outdoor use, IP65-rated for dust and water resistance

Equipped with RFID card readers and payment terminals for enhanced security

backed by a comprehensive warranty
Technical
Technical specifications
SPECIFICATIONS| INPUT POWER | |
|---|---|
| Input Voltage (AC) | 3 Phase, 400Vac |
| Input Frequency | 45-55Hz |
| Wires | 5 wires : L1,L2,L3,N,PE |
| OUTPUT POWER | |
|---|---|
| Number of Outputs | 2 |
| Output Connector | CCS-2 + CCCS-2 |
| Output Current | 150 â 1000 Vdc, 200 A Max |
| Output Rating | 120 kW (60 kW CCS-2 + 60 kW CCS-2) |
| ENVIRONMENT | |
|---|---|
| Ambient Temperature | -40â°C to 70â°C |
| Operating Temperature | -35â°C to 55â°C |
| Altitude | < 2000 Mtr. |
| Humidity | 20 to 95% |
| PROTECTION | |
|---|---|
| Protection | Over voltage, under voltage, over current, short circuit,residual current, surge protection, earth protection at input/output, input phase reversal, over temperature, protection against electric shock |
| Compliance & Safety | IEC |
| USER INTERFACE & CONTROL | |
|---|---|
| Display | 7â TFT LCD Touch Screen |
| Language | English |
| Emergency Stop | Yes, Push button available |
| User Authentication | Mobile App/ Password Login/ RFID |
| Visual Indication | Error Indication, SOC, Presence of Input Supply |
| COMMUNICATION | |
|---|---|
| Charger & CMS | OCPP 1.6 |
| Network Connection | Ethernet, 3G/4G Sim Card (optional at additional cost) |
| MECHANICAL | |
|---|---|
| Charging Cable Length | 5 meters |
| Ingress Protection | IP54 |
| Cooling | Forced Air Cooling |
| Dimensions (W x H x D) | 900mm x 2000mm x 500mm |
Know more about this product range
by calling us at
+91 931 392 3539