Chargegrid PENTA is a 7.2 kW AC fast charger that is available in both wall-mounted and pedestal-mounted options. Rigorously tested, internationally certified, PENTA offers a reliable, connected & smart charging solutions. Get user-friendly, premium experience every time you charge.
The Magenta Penta charging product is a great option for businesses and individuals who are looking for a reliable and affordable EV charging solution. The charger is easy to install and use, and it is backed by a 2-year warranty.
Benefits
Key Benefits
KEY
7.2 kW AC fast charging

Compatible with all electric vehicles with Type 2 charging port

Can charge a car from 0 to 100% in about 7 hours

Safety features such as overcurrent protection, overvoltage protection, and short-circuit protection.

Wall-mounted or pedestal-mounted option

Affordability: The Penta charger is a great value for the price.
Key Features
Key Features of the Magenta Penta
Features7.2 kW output
Type-2 gun
OLED display
With Internet communication options - Wifi/GSM/4G
Suitable for 4W
Technical
Technical specifications
SPECIFICATIONS| INPUT POWER | |
|---|---|
| Input Voltage (AC) | Single phase, 230 Vac |
| Input Frequency | 50Hz |
| Wires | L, N an PE(Ground) |
| OUTPUT POWER | |
|---|---|
| Number of Outputs | 1 |
| Output Connector | Type-2 |
| Output Current | 32A |
| Output Rating | 7.2kW |
| ENVIRONMENT | |
|---|---|
| Ambient Temperature | -40 °C to +80 °C |
| Operating Temperature | -5â°C to 55â°C |
| Altitude | <2000Mtr |
| Humidity | <95%, Non-Condensing |
| PROTECTION | |
|---|---|
| Protection | Over voltage, under voltage, over current, short circuit, surge protection, over temperature, ground fault, residual current |
| Compliance & Safety | IEC |
| USER INTERFACE & CONTROL | |
|---|---|
| Display | OLED |
| Language | English |
| Emergency Stop | Mushroom type push button |
| User Authentication | Mobile App (OCPP 1.6) |
| Visual Indication | Status LED (Charging, Fault, Idle) |
| COMMUNICATION | |
|---|---|
| Charger & CMS | OCPP 1.6 (upgradable to OCPP2.0) |
| Network Connection | Wifi/GSM/4G (Ethernet Optional) |
| MECHANICAL | |
|---|---|
| Ingress Protection | IP55 |
| Cooling | Natural Cooling |
| Dimensions (W x H x D) | 200mm x 300mm x 120mm |
| Weight | 5 Kg (approx.) |
Know more about this product range
by calling us at
+91 931 392 3539