Magenta’s MIGHT product range offers versatile AC electric vehicle (EV) chargers for residential and commercial use. With power ratings from 3.7 kW to 22 kW, Might chargers cater to various applications with great features and backed by a comprehensive warranty, instilling confidence in infrastructure investments. The Might product range enables businesses and governments to embrace sustainable practices, save on energy costs, and create a positive work environment.
Benefits
Key Benefits
KEY
Versatile for residential and commercial use.

Wide power range: 3.7 kW to 22 kW.

Sleek and modern design complements any dÃĐcor.

Quiet operation for a peaceful environment.

Connectivity options for remote monitoring.

Comprehensive warranty coverage for peace of mind.
Technical
Technical specifications
SPECIFICATIONS| INPUT POWER | |
|---|---|
| Input Voltage (AC) | 3 Phase, 415V |
| Input Frequency | 50Hz |
| Wires | 5 wires : L1,L2,L3,N,PE |
| OUTPUT POWER | |
|---|---|
| Number of Outputs | 1 |
| Output Connector | GB/T (Bharat Charging Protocol) |
| Output Voltage | 40 â 100Vdc, Max 200A |
| Output Rating | 30kW (Dual Output â 15kW Each Gun) |
| ENVIRONMENT | |
|---|---|
| Ambient Temperature | -20â°C to 80â°C |
| Operating Temperature | -10â°C to 55â°C |
| Altitude | Upto 3000 mtrs |
| Humidity | 0 to 95% |
| PROTECTION | |
|---|---|
| Protection | Over voltage, under voltage, over current, short circuit, surge protection, over temperature |
| Compliance & Safety | IEC |
| USER INTERFACE & CONTROL | |
|---|---|
| Display | 7â TFT LCD Touch Screen |
| Language | English |
| Emergency Stop | Mushroom type push button |
| User Authentication | Mobile App/ Password Login on Touch Screen |
| Visual Indication | Error Indication, SOC, Presence of Input Supply |
| COMMUNICATION | |
|---|---|
| Charger & CMS | OCPP 1.6 (upgradable to OCPP2.0) |
| Network Connection | Ethernet, Sim Card (optional at additional cost) |
| MECHANICAL | |
|---|---|
| Charging Cable Length | 5 meters |
| Ingress Protection | IP54 |
| Cooling | Forced Air Cooling |
| Dimensions (W x H x D) | 500mm x 1600mm x 384mm |
| Weight | 120 Kg |
Know more about this product range
by calling us at
+91 931 392 3539