Magenta’s POLY product range offers versatile charging stations for businesses and consumers. The Poly chargers are designed with high-quality materials, ensuring durability and ease of use. They are backed by a comprehensive warranty. With various installation options, including indoor and outdoor installation, as well as hardwired or plug-in options, the Poly range caters to diverse customer needs. It provides a reliable and affordable electric vehicle charging solution, supported by a warranty, and offers flexibility in installation. The Poly product range is a trusted choice for businesses and consumers seeking reliable EV charging options.
Benefits
Key Benefits
KEY
Made with high-quality materials for durability

Can be installed indoors or outdoors

Can be hardwired or plugged into an outlet

backed by a comprehensive warranty

A great value for the the investment
Key Features
Key Features of the Magenta Penta
Features7.2 kW output
Type-2 gun
OLED display
With Internet communication options - Wifi/GSM/4G
Suitable for 4W
Technical
Technical specifications
SPECIFICATIONS| INPUT POWER | |
|---|---|
| Input Voltage (AC) | 3 Phase, 415 Vac(374~440Vac) |
| Input Frequency | 50Hz |
| Wires | 5 wires : L1,L2,L3,N,PE |
| OUTPUT POWER | |
|---|---|
| Number of Outputs | 3 |
| Output Connector | IEC 60309 Socket (AC001) |
| Output Current | 16A each socket |
| Output Rating | 10kW (3.3 kW x 3 outputs) |
| ENVIRONMENT | |
|---|---|
| Ambient Temperature | -30â°C to 55â°C |
| Operating Temperature | -5â°C to 55â°C |
| Altitude | <2000Mtr |
| Humidity | <95%, Non-Condensing |
| PROTECTION | |
|---|---|
| Protection | Over voltage, under voltage, over current, short circuit, surge protection, over temperature, ground fault, residual current |
| Compliance & Safety | IEC |
| USER INTERFACE & CONTROL | |
|---|---|
| Display | 4.3â TFT |
| Language | English |
| Emergency Stop | Mushroom type push button |
| User Authentication | Mobile App, RFID |
| Visual Indication | Status LED(Power, Charge, Fault) |
| COMMUNICATION | |
|---|---|
| Charger & CMS | OCPP 1.6 |
| Network Connection | Sim: 2G/3G/4G , Ethernet (optional) |
| MECHANICAL | |
|---|---|
| Ingress Protection | IP55 |
| Cooling | Natural Cooling |
| Dimensions (W x H x D) | 380mm x 530mm x 150mm |
| Weight | 14.2 KG |
Know more about this product range
by calling us at
+91 931 392 3539